

2012 02 04 19:22
leksandtimes: Två poäng - till slut. http://t.co/sRod3gQY Läs mer
2012 02 04 10:22
leksandtimes: Leksand Superstars - Chans till ryck i Småland http://t.co/3ZWHncGU Läs mer
2012 02 03 13:00
2012 02 03 08:30
2012 02 02 15:31
Under höstsäsongen var Leksands hemmafacit ett av de stora sorgebarnen. Det gick så långt att man tog fler poäng borta än hemma. Men under 2011 har det hänt något. Sju hemmamatcher under januari, fyra trepoängare, två tvåpoängare och bara en nollpoängare. På de fem senaste har man bara tappat två poäng och på de tre senaste inte en enda.
Detta kommer i kväll att ställas mot ett Bofors som ligger på elfte plats i den allsvenska bortatabellen. Och ett Bofors som ligger på nionde plats i den totala tabellen och, efter en tung förlust mot Västerås senast, med tio matcher kvar att spela har hela tio poäng upp till play off-plats.
Leksand saknar fortfarande den skadade backtrion Patrik Norén, Kimmo Lotvonen och Eric Moe. Alen Bibic kommer därmed, om inget oförutsett händer, att få fortsatt förtroende.
Läs på inför nedsläpp:
Leksandsif.se med Niklas Eriksson
...och samme Erikssons tränartankar
Boforsik.com
DT pratar med Eriksson och Sam Hallam
NWT pratar med Stefan Bengtzén
...och Mikael Heiche
Svenska Fans Leksand
Svenska Fans Bofors
Spela på matchen för låtsaspengar på Sportbets
***