

2012 02 04 19:22
leksandtimes: Två poäng - till slut. http://t.co/sRod3gQY Läs mer
2012 02 04 10:22
leksandtimes: Leksand Superstars - Chans till ryck i Småland http://t.co/3ZWHncGU Läs mer
2012 02 03 13:00
2012 02 03 08:30
2012 02 02 15:31
En skadad fot stoppar inte Jens Bergenström från spel.
I går sköt han 2-2 i derbyt mot Mora.
Jens Bergenström är inne på sin nionde säsong med Leksand. Det är klart att en seger mot Mora sitter lite extra fint för en sådan trotjänare.
- Det är ju ruggigt skönt att spöa Mora. Det är alltid speciella matcher mot dem. Jag tror säkert att det var underhållande för publiken, att det var spännande och så där. När vi får 1-1 tycker jag att vi går och väntar på 2-1, men så får de tvåan i stället. Det känns väl lite surt. Men sedan fick vi en bra start i tredje med 2-2 och då trodde jag nog att vi skulle kunna ta dem in i mål. Men det blev inte så, förutom på straffar då. Det är väl helt okej det också...
"Bra start" i tredje var det ja. Det var Bergenström själv som satte kvitteringen med hjälp av ett tungt slagskott efter en fin framspelning från Erik Hanses.
- Jag såg att de åkte och bytte och jag ropade på Hanses att han skulle slå upp den. Jag och han har fått någon speciell connection nu. Vi har faktiskt pratat om det här och han har stått och tränat och skickat långpass. Han har försökt läsa spelet och inte dra den längs med sargen, utan kolla om det är ledigt uppe i mitten som det ofta är. För oftast lägger de ner och dumpar och så täcker de sargerna. Så vi har faktiskt tränat lite på det. Han läser spelet jättebra där och han drar den rakt upp och jag får på en av mina bästa träffar i karriären.
Ja, man inte är så van vid att se dig skjuta slagskott så där...
- Nej! Jag tror nästan att det var mitt första slagskottsmål... eller nej, jag hade ett förra året mot Mora också, så jag är uppe i två!
Straffsegern mot Mora innebär att Leksand i grundseriens fyra derbyn har tagit åtta poäng medan Mora har fått nöja sig med fyra. Desto värre är statistiken mot Örebro. Serieledarna har tagit alla tolv poäng under säsongen. I onsdags förvandlades Leksands ledning inför tredje perioden till ännu en förlust.
- Ja, det var oehört tungt. De vände ju IGEN! De är ju skickliga och så där, men det pratade vi om efter matchen, att vi har definitivt ingen känsla av vi inte ska kunna slå dem i två matcher till det här året. Även fast de har vunnit fyra, så har vi bra känsla mot dem ändå.
På söndag väntar Borås. Tankar inför den matchen?
- Ja, där har vi ju också haft lite problem i år. De har ju luggat oss på lite för mycket poäng och det är ju som vi har sagt många gånger, den här serien är grymt bra. Det är många som kommer från Elitserien som pratar om hur bra serien har blivit. Att åka till Borås och Sundsvall, och lika när de kommer hit, det visste vi ju förut att det hade vi väldigt bra chans att vinna, men nu vet vi att det blir tufft. Så det gäller att spela samma spel som vi spelar i varje match, även fast de ligger längre ner i serien.
***
Läs en längre intervju med Jens Bergenström på tisdag.
***