"Familj: Gift med tre barn."

Det blev lite fel när man skulle presentera fakta om Grosek.



10 119 561 besökare
sedan 2002-10-22
106st just nu
0st inloggade
 Nyheter
Handske och klubba
2006-10-31 17:06

Kompisar från förr: Jarmo Mäkitalo

Vi väcker åter liv i denna artikelserie och gör det med den lilla finländaren, med den stora mustaschen, som spelade till sig en given plats i våra hjärtan.

Läs mer under annonsen:


Jarmo Mäkitalo kom till Leksand från Finland säsongen 80/81 och spelade med oss till säsongen 82/83. Därefter följde två säsonger i Södertälje med OS-spel (3 mål, 2 assist på 6 matcher) 1984 som den förmodade höjdpunkten. Sen var det dags att återvända till Dalarna och Leksands IF. Den här gången blev vistelsen i klubben lite längre och vi hade glädjen att få ha Jarmo hos oss från 1985 till 1990. Därefter blev det ett par säsonger i Team Boro innan han återvände till Leksand och stannade från 1992 till 1995. Efter både div 1 och div 2 spel i Sverige, Finland, Tyskland och Danmark avslutade Jarmo karriären som 40-åring i Hedemora.

Bosatt i Falun
Idag är Jarmo 46 år och bosatt i Falun. Han arbetar som säljare för första hjälpen-produkter med hela Dalarna som resfält. Hans främsta kontakt med ishockey idag är som tränare för Falu IF:s pojkar 11 år, där även den egna sonen finns med.
Jarmo berättar att han försöker se Leksand spela när han har tid. Han har fortfarande kontakt med några av sina gamla lagkamrater från tiden i Leksand. Det är först och främst Tomas Jonsson, Hans Lodin, P-O Carlsson, Jonas Bergqvist och Niklas Eriksson som han brukar träffa på ibland.

Lodin: "Han banade väg för många finländare"
Jag ber Jarmo beskriva sig själv som hockeyspelare med tre ord och får svaren: Bra skridskoåkning, bra speluppfattning och bra passningar. Hans Lodin, som spelade med Jarmo under några säsonger, säger så här:
- Jarmo Mäkitalo är en av de bästa finnarna i Leksand till dags datum. Han banade väg för många andra finländska spelare i den svenska Elitserien. Han var en mycket kompetent spelare.
Vilket är ditt starkaste minne från åren i Leksand, Jarmo?
- Det är helt klart SM-finalen mot Djurgården -89. Det är ett roligt minne.
Av alla mål Jarmo gjorde i Leksandsdräkten, vilket är många, så är det han minns bäst straffen han satte på Rolf Ridderwall i ovan nämnda final.
- Det var riktigt skönt. Det var även på hemmaplan, säger Jarmo och myser åt minnet.

"Lite som gubben i lådan"
För oss supportrar blev Jarmo Mäkitalo snabbt en favorit. Dels beroende på att han var en bra spelare som gjorde många mål, dels för att han fanns så länge i klubben och hade det vi kallar för Leksandshjärta.
- Det var en riktig kämpe, något man kan sakna idag, säger Kent Gustafsson, supporter från Eskilstuna som haft glädjen att se Jarmo när både han och Leksand var som bäst.
- Han var en riktig lirare i lirarnas lag, med ett stort hjärta för klubben. Han var lite som gubben i lådan och dök upp överallt och petade in pucken.

Laget måste ha en stomme
Lirarnas lag ja... Jag frågar Jarmo varför Leksand var ett topplag under 80-talet och större delen av 90-talet, men inte nu.
- Jag tror att det är att man byter ut för många spelare hela tiden. De stannar i ett år, sen försvinner dem. Jag tror inte det passar en liten ort som Leksand och ett lag som Leksands IF att ha det så. Vi måste ha en stomme kvar, för som det är nu blir det aldrig någon lugn och ro att jobba in laget.
Vad tror då Jarmo om årets Leksands IF?
- Det har ju varit lite ojämnt hittills och det tar ju tid att spela in laget. En del ansluter senare och så vidare. Men nog tror jag vi har chansen att hamna bland de fyra bästa i Allsvenskan, sen kan det ju hända mycket under Kvalserien. Kanske behövs det också fyllas på med en bra back och en bra forward.

Tack #33, vi är många som minns dig och gläds över att få ha haft dig i vårt lag. En lirare med hjärtat på rätt ställe glömmer man inte...



Liselotte Wilén
liselotte.wilen@superstars.nu




Skriv ut
Kontakt - Annonsera - FAQ - Cookies

© Leksand Superstars. Publicering av bilder och texter från dessa sidor får inte ske utan tillstånd från Leksand Superstars.