Men du är ju jävligt mekanisk!

Emil. Avd. inte teknisk då?



9 439 669 besökare
sedan 2002-10-22
95st just nu
1st inloggade
 Nyheter
halsdukar
2010-02-05 14:58

"Hårt jobb som gäller"

I kväll väntar säsongens fjärde daladerby och det mesta tyder på att det kommer att bli ännu en oerhört tuff tillställning.
 - Det blir nog som vanligt när vi möts. Tufft, hårt och väldigt jämt, säger Daniel Hermansson.

Läs mer under annonsen:


I kväll är det dags för säsongens fjärde daladerby och den här gången är det Leksand som får gästa Mora i FM Mattsson arena.

"Det är hårt jobb som gäller"
Superstars.nu ringde upp den blåvita forwarden, Daniel Hermansson, för att få några ord med honom inför kvällens kamp.
 - Det mesta talar väl för att det blir som det brukar när vi möts. Det vill säga en väldigt tuff, hård och jämn kamp, säger han.

Leksand har vunnit två av de tre spelade matcherna tidigare under den här säsongen lagen emellan och förlusten hemma i Ejendals arena med hela 1-4, är en match som man gärna glömmer så fort som möjligt.

Mora, som normaltvis inte har några jättestora publiksiffror att skryta med, har sålt slut på de 4500 biljetterna som hallen rymmer, vilket Hermansson endast ser som positivt.
 - Ja, absolut. Det är alltid mycket roligare att spela inför mycket folk, helt klart.

Det mesta talar för att det kommer att finnas en hel del leksingar på plats. Hur mycket betyder publikstödet även på bortais?
 - Jo men det är klart att det betyder mycket, det tycker jag. Det är alltid roligt att spela inför mycket folk som sagt och ännu roligare blir det när det finns supportrar på plats som hejar på oss så att alla inte bara buar, om du förstår vad jag menar.

"Riktigt härliga grabbar"
Leksand, som inte har spelat någon match sedan i söndags, kommer till det här derbyt rejält utvilade och förberedda.

Man har också fått chansen att få in de nya spelarna i laget på ett bra sätt.
 - Ja, jag tycker att de har kommit in i laget mycket bra. Det är riktigt härliga grabbar alla fyra och jag tycker att alla har visat att de kommer att tillföra mycket positivt till laget på sin position. Jussi Pesonen till exempel har fått producera redan från start och sett riktigt het ut.

För egen del då, hur känns det i kroppen?
 - Jo, det känns bra tycker jag. Hela laget har tränat på väldigt bra här under veckan då vi har haft matchledigt, så det finns ingenting att klaga på. Det känns i luften att alla är väldigt taggade inför matchen i kväll.

"Hempa" gör ett av kvällens mål
Avslutningsvis så bad undertecknad Hermansson att tippa ett slutresultat, och även om det flesta tror på en väldigt tuff och jämn match så vet Daniel hur det slutar.
 - Visst kommer det att bli tufft. Men jag tror att vi vinner med 1-4.

... och hur många mål gör Hermansson?
 - Haha, jag vet inte. Men vi kan väl säga ett då?

Robin Söderlund 80x100 maj-07
Robin Söderlund
robin.soderlund@superstars.nu




Skriv ut
Kontakt - Annonsera - FAQ - Cookies

© Leksand Superstars. Publicering av bilder och texter från dessa sidor får inte ske utan tillstånd från Leksand Superstars.
Denna site är sponsrad och byggd på Destinator