modigamasen skrev:
skulle igentligen inte ens bevärdiga mig att svara en så okunigt person som du. Men våldtäkthockey är namnet på den hockey som Boork annvände sig av när han ledde djurgården till SM guld på 80-talet, det är och var den mest brutala hockey som Sverige skådat, motsvarar ganska bra flayers på 70-talet då man talade om att den fanns en flayers sjuka, när motståndarna skulle möta dom vart i regel 2-4 plötsligt sjuka pga rädslan för att möta dom.
saxat från dif.
Men, vad man inte visste var att "Boorken" bara låg i startgroparna för en ny typ av ishockey i hockey-Sverige.
Den nya typen av ishockey som åsyftas är vad man kallar "våldtäktshockey". Djurgårdens hårda men ärliga (?) spel var inte desto mindre framgångsrikt. När väl säsongen skulle summeras stod DIF återigen, efter 20 långa år, högst upp på pallen. Serien vann dock Färjestad men DIF återfanns som tvåa, och det var också dessa båda lag som i finalen skulle göra upp om guldet.v Finalen var som väntat hård men DIF lyckades vinna och en mer hatad och impopulär mästare än Djurgårdens IF anno 1983 är svårt att finna. från dif.
Våldtäktshockey. När Boork kom till Djurgården 1981/82 beordrade han hårt fysisk spel och totalt drog laget på sig 647 utvisningsminuter på 36 omgångar. 1983 blev de mästare. aftonbladet.se
som du ser så är det inget jag ljugit i hop, men är man en okunig brynäsare som mamma fortfarande byter blöja på så då kanske man inte ska prata med dom stora grabbarna. Nu kanske du fattar varför Boork inte är rätt käft att prata om brutalt spel.
Brynäs??